Çamaşır Makinesinde Renkler Karıştı mı? Tek Malzemeyle Eski Haline Döndürün!

Severek giydiğiniz kıyafetlerin solması ya da renklerinin değişmesi moral bozabilir. Bazı durumlarda çamaşır deterjanı, kıyafetlerin üzerinde birikerek onları mat gösterebilir. Solma, kullanım süresiyle de ilgili olabilir.

İşte kıyafetlerinizi kurtarmak için evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler:

TUZ İLE TEKRAR PARLAKLIK SAĞLAYIN

Sabah gazetesine göre, deterjan kalıntıları solmaya neden olabilir. Özellikle toz deterjan, sıvı deterjana göre daha çok kalıntı bırakır. Solmuş kıyafetlerinizi ve deterjanı çamaşır makinesine koyun. Tambura yarım su bardağı tuz ekleyin. Çamaşır makinenizi çalıştırın. Çamaşırlar yıkandıktan sonra kurutma makinesine atın veya asarak kurumaya bırakın. İri taneli tuzlar çamaşır makinesinde tam çözünmediği için önerilmez.

BEYAZ SİRKE İLE EKSTRA CANLILIK

Tuzdan beklenen sonuç alınamadığında, sirke kullanılabilir. Sirke, deterjan ya da sert suyun geride bıraktığı mineralleri parçalar. Kıyafetler daha parlak görünür. Bir bardak beyaz sirkeyi yumuşatıcı gözüne koyabilirsiniz. Daha derin temizlik için kıyafetleri, yıkamadan önce 20-30 dakika boyunca bir bardak beyaz sirke ve 4 litre ılık suda bekletin. Sirke kokusu durulama sırasında kaybolur. Çamaşır makinesinden çıktıktan sonra kıyafetlerden sirke kokusu gelmez.

RENKLERİ KARIŞAN ÇAMAŞIRLAR NASIL DÜZELTİLİR

DETERJANLI SUDA BEKLETMEK

Kıyafetleri iyi bir toz deterjanla köpürtülen suda bekletin. Bu işlemi yaparken, kıyafetin yıkama talimatlarına uygun davranın. Aksi takdirde kıyafetin yapısı bozulabilir.

TEKRAR YIKAMAK

Çamaşır makinesinde boyanan kıyafetleri, iyi bir toz deterjanla uzun programda tekrar yıkayın. Ancak, kıyafetin kurumamış olmasına dikkat edin. Kurumuşsa, düzeltmek istediğiniz bölgeyi nemlendirin.

AYNI RENK ÇAMAŞIRLARLA YIKAMAK

Tekrar yıkamadan beklenen sonuç alınamadığında, boyanan kıyafeti, kendi renginde olan kıyafetlerle toz deterjan kullanarak uzun programda yıkayın.

LEKE ÇIKARICI UYGULAMAK

Renkli çamaşırlar için uygun bir leke çıkarıcıyı, eski haline döndürmek istediğiniz bölgeye uygulayın. Leke çıkarıcının üzerindeki talimatlara uyun.

KURU TEMİZLEME SIVISI KULLANMAK

Tüm işlemlerden sonuç alamadıysanız, son çare olarak kuru temizleme sıvısı kullanın. Bu sıvı, kimyasal içeriği çok yoğun olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Cilde ve kıyafetlere ciddi zararlar verebilir. Kuru temizleme sıvısı kullanırken maske ve eldiven takın. Bu işlem sırasında yoğun soluma yapmaktan kaçının.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir